Отворена покана

Реките на София

Конкурс за визуални арт инсталации

Фондация Колективът обявява конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура.

With the support of

Реките на града

Реките на града е дългосрочна инициатива на фондация Колективът, която цели да възобнови връзката на градовете с техните реки. Тя започва през 2020 г. с фестивала Реките на София, който демонстрира как с култура и временни архитектурни намеси речните корита могат да се превърнат в достъпни и отворени пространства за хората. Оттогава инициативата се разпространява във все повече градове в страната – включително Русе, Велико Търново, Габрово, Стара Загора, Троян и др. Каузата създава около себе си екосистема от съмишленици на местно, национално и европейско ниво, които обединяват усилията си за по-чисти и по-социални реки.

Фестивал Реките на София 2025

През 2025 г. ще се състои шестото издание на фестивала Реките на София. В рамките на три дни, на 29 – 31 август, речното корито на Перловска река в Южния парк ще бъде трансформирано с временни сцени за събития, градска мебел, осветление и дървени мостчета, които да направят бреговете по-достъпни за хората. Акцентът на намесата ще падне върху визуалните изкуства и тяхната роля да съчетаят естетическо въздействие с екологично послание. Чрез структуриран подбор на участници, интерактивни инсталации и съпътстващи събития, фестивалът цели да ангажира широка публика, включително семейства с деца, младежи и възрастни граждани, като адресира темите за опазването на реките в градската среда.

Защо реките?

Реките в нашите градове могат да останат единствената непокътната природа около нас. Те са връзка с миналото – повечето ни селища са възникнали край реки. Връзка са и с бъдещето – в контекста на глобалното затопляне имат ключова роля като естествени охладители в гъсто застроената градска тъкан. Но в момента градските реки са пренебрегнати, нежелани и забравени. Достъп до тях почти не съществува. На много места са вкарани в каменни или бетонови корита, които унищожават естествения вид на реката с цел максимално бързото извеждане на води от урбанизираните територии. Реките често са възприемани като пространствени бариери в града или мръсни канали, а не като места за връзка на човека с природата.

Преоткриването на реките и връщането им на хората трябва да бъде главен приоритет за бъдещето на градовете. Реките веднъж са дали живот на европейските градове и крият в себе си силата да го направят отново. Ако им обърнем достатъчно внимание, могат да ни дарят с нови пространства за отдих и култура в зелена и здравословна среда.

Важно е да се замислим как се грижим за реките, както и как реките биха могли да се грижат за нас във времена на климатични промени.

Задание

Отворената покана е насочена към визуални артисти, които да създадат пространствена творба-инсталация за фестивала Реките на София 2025. Конкурсът насърчава използването на различни медии и комбинациите от тях, като например скулптура, светлинни инсталации или друго.

Художествените произведения трябва да адресират актуални теми, свързани с проблемите и/или потенциалите на реките в градска среда или в частност Перловска река, представяйки интересна и новаторска гледна точка. Авторите имат свободата да разгледат идеята за красотата (или липсата на красота) в и около реките. Могат да подчертаят аспекти на разнообразната флора и фауна по бреговете и под водата. Могат да си представят как биха се подобрили чистотата на водата, биоразнообразието и общественият достъп до реките. Как би изглеждала една преобразена, дива река на бъдещето? Тези теми могат да са отправни точки за творбите, но не е задължително кандидатите да се ограничават до тях.

Инсталациите ще бъдат позиционирани в рамките на фестивала Реките на София 2025 в предварително определена зона около Перловска река в Южен парк и трябва да бъдат съобразени с контекста на парковата среда. Авторите имат свобода да изберат конкретна локация от обхвата на фестивала или прилежащите пространства по поречието на Перловска.

Изборът на пространство трябва да бъде съобразен с функционалните елементи, предвидени за събитието, и да не възпрепятства свободното преминаване на посетители в най-натоварените зони на движение. Инсталациите могат да бъдат позиционирани и в самата река. Дизайнът следва да позволява бързото им деинсталиране и изнасяне от речното корито при валежи и риск от повишаване на нивото на речната вода.
Творбите и начинът им на монтаж в пространството следва да бъдат щадящи към парковата среда и изградената инфраструктура, без да оставят видими следи и щети след тяхната деинсталация. Препоръчва се използването на екосъобразни, преизползвани и рециклирани материали.
Конкурсът насърчава авторите да помислят и за съпътстваща програма, която да ангажира посетителите на фестивала с инсталацията и темата за реките. Програмата може да включва разговори с автора, презентации, кураторски тур, творчески работилници, пърформанс и др., и има за цел да ангажира разнообразни публики с посланието на творбата.
Допълнителни материали – карта на фестивала и снимки на възможни локации за творбите можете да откриете тук.

Награди

Конкурсът ще подкрепи изпълнението на 5 проектни предложения. Творбите ще бъдат експонирани и представени от авторите по време на фестивала Реките на София 2025 от 29 до 31 август в Южен парк.

Финансиране и условия на плащане

Всеки от петте избрани проекта ще получи финансова подкрепа в размер на:

🏆 4 000 лв (за утвърдени артисти – 3 награди)

🏆 2 000 лв (за млади артисти / студенти – 2 награди)

Тази сума покрива както възнаграждението на артиста, така и всички разходи, свързани с изпълнението на инсталацията – материали, изработка, монтаж и демонтаж.

Как се изплаща сумата?

Артистите могат да получат плащането по един от следните два начина:

  1. Чрез граждански договор – В този случай сумата ще бъде изплатена при подписване на договора. От нея ще бъдат приспаднати съответните данъци и осигуровки, както е по закон. Нетната сума, която артистът получава, ще зависи от осигурителния и данъчен статус на получателя.
  2. Чрез фактура – Ако артистът е регистриран като юридическо лице или като самоосигуряващо се лице, може да издаде фактура. Важно е, че сумата по фактурата трябва да е на крайната стойност от 2 000 или 4 000 лева, включително всички евентуални данъци и такси (ако артистът е регистриран по ДДС, то сумата трябва да включва и ДДС).

Изплащането ще бъде извършено след подписване на договора или получаване на фактура.

Изисквания за участие

Качете вашето произведение със следните данни на страницата за подаване на заявка:

За участника

  • Име и фамилия
  • Имейл адрес
  • Телефон за връзка
  • Възраст
  • Категория в която кандидатствате
  •  Млади артисти / Утвърдени артисти
  • Образование (учебно заведение и специалност)
  • Професионален опит
  • Линк(към уебсайт или социални мрежи)
  • Портфолио с реализирани проекти (за категория утвърдени артисти) – минимум 5 проекта с описание и визуализации.
  • Мотивационно писмо (за категория млади артисти), включващо обяснение как участието във фестивала ще допринесе за тяхното развитие.

За творбата

  • Име на творбата
  • Водещо изображение, rкоето представя творбата, с размер 1080 x 1350 px във формат JPEG или PNG
  • Албум – размер А3 във формат pdf до 50 MB, включващ визуализации, скици и схема с обозначена локация за позициониране на инсталацията в обхвата на фестивалната зона
  • Обяснителна записка (до 2 страници) текстово описание на творбата, посланието, използваните материали и връзката с темата на фестивала.

Важни дати

Обявяване на отворената покана –  15 март

Краен срок за кандидатстване – 13 май

Обявяване на преселектираните участници – 19 май

Интервюта с преселектирани участници – 21-31 май

Обявяване на победителите – 4  юни

Работни групи и консултация с експерти за финализиране на творбите – юни

Индивидуални срещи с ментори за младите артисти – юни

Физическо изпълнение на селектираните творби юли-август

Инсталация на творбите на терен – 22-28 август

Фестивал Реките на София 29-31 август

Демонтаж – 1 септември

Критерии за оценка

За утвърдени артисти

  • Концепция на предложената инсталация:
    • Уникалност, иновативност и въздействие (20%)
    • Съответствие с темата на фестивала (20%)
  • Опит и реализирани проекти:
    • Портфолио с визуални творби (30%)
    • Творби, свързани с екологията, природата или градското пространство (10%)
  • Техническо изпълнение: Реалистичен и осъществим план за материали, изработка и монтаж, както и устойчивост на използваните материали (20%).

За млади артисти

  • Концепция на предложената инсталация:
    • Уникалност, иновативност и въздействие (25%)
    • Съответствие с темата на фестивала (25%)
  • Потенциал за развитие: Мотивация и връзка на предложената творба с бъдещата визия за развитие на артиста (30%)
  • Техническа изпълнимост на проекта: Практическа приложимост на предложената инсталация, въпреки по-малкия опит (20%).

Жури

Мартин Янков

Фондация Колективът

Гергана Илиева

Фондация Колективът

Адриана Андреева

студио Комплект

Бояна Гяурова

студио Комплект

Йоана Кръстева

Културолог

Често Задавани Въпроси

We did not limit the number of entries in order to allow you to unleash your imagination.

Yes! We believe that by dreaming together, we can come up with bolder ideas.

It is not mandatory to include text; we chose not to make it a condition and rather to give you the freedom to compose your posters as you see fit. If you believe that your application needs a title, you can add it. However, please note that we reserve the right to add text later if necessary.

Yes; we want to give you the maximum freedom to express your dreams and vision! You decide how to make your work stand out, whether with or without a message.

We did not set a standard orientation because, in collaboration with Visa, an image could be used both vertically and horizontally. Based on the collected images, we will create a consistent vision for the exhibition based on the submitted works. Regarding file sizes, once we select the winning works, we will contact the participants directly to discuss file sizes and print size for the exhibition.

Много добре

Готови ли сте да изпратите творбата си?

Натиснете по-долу за да изпратите заявката

Абонирай се

Абонирай се за нашия нюзлетър, за да си в крак с всички наши събития и инициативи