На 15 ноември Колективът организира конференцията „Бъдещето на Перловска река – модел за устойчиво управление на софийските реки“. Събитието събра представители на Столична община, районни администрации, експерти и граждански организации, които обединиха сили да намерят решения за Перловска река и нови възможности тя да се развива в полза на хората.
Представени бяха резултатите от проучване на Колективът съвместно с фондация “Едно дърво” и външни експерти, което показва състоянието на Перловска в момента. Нуждата от подобно проучване става ясна, когато се откриват огромни несъответствия между данните за речното корито в различни карти и бази данни. Затова миналия месец експерти и дейци от гражданския сектор обхождат Перловска, заснемат я и създават нова карта с над 1700 точки. Изследователите също така правят многократни замервания на речната температура, киселинност, наличие на разтворени вещества и други. Откриват множество любопитни факти – от притоци на Перловска, които нямат имена и по документи не съществуват, до непознати диви места с потенциал в рамките на града.
Кулминацията на конференцията бе подписването на Меморандум за устойчиво управление на Перловска река, изготвен на базата на откритията от проучването. Документът очертава четири приоритета за развитието и опазването ѝ:
1.Прецизиране на кадастралните данни и актуализация на картографските източници за речното корито на Перловска река
2.Превенция, контрол и отстраняване на незаконни зауствания и замърсявания
3.Внедряване на иновативни методи и технологии за мониторинг на водното качество на Перловска река
4.Официално именуване на ненаименованите притоци и водни обекти на територията на Столична община
Меморандумът подписаха кмета на София Васил Терзиев, както и районните кметове Трайчо Трайков (Средец), арх. Зарко Клинков (Витоша), Константин Павлов (Лозенец) и заместник-кмета на Триадица Христо Вълчанов. От страна на гражданския сектор документа подкрепиха фондация „Колективът“, фондация „Едно дърво“, платформата Move BG, клуб „Смисъл“, Съюзът на архитектите в България и Камарата на архитектите в България.
„Тази инициатива показва как обединението на усилия може да трансформира речните ресурси в актив за града и неговите жители“, сподели Мартин Янков, управител на фондация „Колективът“.
Меморандумът не е само символичен акт, а конкретна рамка за действие. Подписалите го страни изразиха своята готовност за прилагане на заложените приоритети, включително подобряване на координацията между институциите за ефективно управление на реките и организиране на кампании за повишаване на обществената осведоменост по въпроса. Конференцията завърши с послание за обединение и решителност – реките на София имат потенциала да бъдат не само екологична ценност, но и любими места в града, които събират граждани, експерти и институции около обща цел.
Конференцията е част от проекта „Пулсът на Перловска река – съживяване на речните коридори на София“ на фондация „Колективът“, реализиран с финансовата подкрепа на програма „Европа“ на Столична община. “Пулсът на Перловска река” събра мрежа от хора и организации със сходно мислене и ценности, която насочи общественото внимание към важната връзка между природата, реките и градската среда.
Партньори на инициативата са районите Триадица, Витоша, Средец, Оборище, Лозенец, Кремиковци, както и ОП Софияплан и ОП София – проект, Екипът на София, Френският институт в България, фондация “Едно дърво”, платформата MoveBG и Клуб “Смисъл”.