incubator-cover

Инкубатор за промяна на градска среда

Инкубатор за промяна на градска среда – хъб за урбанистично и културно развитие на България

Период на реализация:
01.05.2024 – 30.04.2025

Проектът “Инкубатор за промяна на градска среда – хъб за урбанистично и културно развитие на България” е финансиран от фондация „Лъчезар Цоцорков“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Фондация „Колективът“ и не отразяват непременно вижданията на фондация „Лъчезар Цоцорков“ или нейните партньори.

Описание на проекта:

В рамките на проекта реализирахме множество дейности, които насърчиха ангажираността на младите хора и дадоха нов живот на пасивни градски пространства. Събрахме студенти, специалисти и експерти, за да създадем активна общност, посветена на трансформацията на градската среда.

Адаптирахме пространството за Инкубатора, което стана център за обучения, работни срещи и събития, насочени към решаването на реални урбанистични казуси. Проведохме обучения за фондонабиране и работа с общности, които предоставиха на участниците практически умения за реализация на културни и архитектурни проекти.

Инкубаторът ни даде пространство за регулярни срещи с млади архитекти и студенти от УАСГ, които поставят акцент над инициативи в село Белиш и град Троян. Колаборацията ни с тях доведе до успешната реализация на първия по рода си фестивал „Горе-Долу“, който се случи през Август в двете населени места

Работихме също така и по възраждането на резиденцията в Банкя: В инкубатора се проведе серия от срещи на архитекти във връзка с идеята за реставрирането на резиденцията. Те резултираха в публична изложба на проекти за реставрация:

В пространството се проведе и ежегодната среща на българския екип на студентската международна архитектурна мрежа -EASA. Студентите презентираха своите трактовки на темата за плагиатството в архитектурата и небостъргачите като личност: Виж повече

От средата на май инкубаторът бе домакин и на срещи на „Клуб Смисъл“ във връзка с бъдещето на водните ресурси в Столична община. Това доведе до създаването на кратък документален филм, чиято премиера предстои през декември. Друг резултат бе разработването на проект към програма “Европа” на СО, който има за цел да картира Перловска река и да адресира нейното устойчиво управление, както и предизвикателствата с ненаименованите реки и притоци, които липсват в кадастъра.

В Инкубатора се провеждаха и срещите с екипа от международната компания 3М, с който работихме по създаването на градска мебел от рециклирани материали.

На 30 октомври организирахме общностно събитие, на което си поговорихме открито за това, какви са успешните практики за ангажиране на общности и какво сме научили до тук от модела проба-грешка. Представихме иновативни подходи и застъпнически кампании, които могат да помогнат за изграждането на устойчиви и активни общности и включихме участниците в дискусията. Гост-лекторите ни бяха Мирчо Христов от Колективът, Марин Марковски от Резиденция Белиш, Йоана Стоянова от Фабрика за идеи, Константин Костов от Ателие 11:11, Моника Симеонова от TimeHeroes, както иКатерина и Анна-Мария Андрееви от ЗаВръщане в България.

В рамките на три дена в Инкубатора се проведе и лаборатория за градска среда, в която млади студенти и ентусиасти от различни специалности в сферата на архитектурата, урбанизма, изкуството и дизайна развиха своите идеи за две локации – училищния двор на НГДЕК и паркинг в северната част на центъра на София. Разгледахме как тези точки могат да разширят своите функции и да се превърнат от “сиви асфалтирани зони” в по-активни и по-полезни пространства за общността.

София
Сподели:

Свързани публикации

Абонирай се

Абонирай се за нашия нюзлетър, за да си в крак с всички наши събития и инициативи

Абонирай се

Абонирай се за нашия нюзлетър, за да си в крак с всички наши събития и инициативи