Реките на града е дългосрочна инициатива, която цели да преобрази връзката на градовете с техните реки. Тя започна през 2020 г. с фестивала Реките на София, а оттогава се разпространява във все повече градове в страната. Инициативата създава около себе си екосистема от съмишленици на местно, национално и европейско ниво.
Защо реките?
Реките в нашите градове могат да останат единствената непокътната природа около нас. Те са връзка с миналото - повечето ни селища са възникнали край реки. Връзка са и с бъдещето - в контекста на глобалното затопляне имат ключова роля. Но в момента на много места градските реки са пренебрегнати. В тях се излива смесена канализация, която периодично ги замърсява. Древната връзка между човека и реката трябва да бъде главен приоритет за бъдещето на градовете.
Реките веднъж са дали живот на европейските градове и крият в себе си силата на го направят отново. Ако им обърнем достатъчно внимание, могат да ни дарят биоразнообразие, култура, спорт, игра, естетика и здраве.
Важно е да се замислим как се грижим за реките в очакваните периоди на дълготрайно засушаване в Европа, както и как реките биха могли да се грижат за нас при силните валежи, които ни очакват след подобни засушавания.
Нужни са спешни мерки за европейските градски реки, за да осигурим добра среда на живот за хората:
Нужни са спешни мерки за европейските градски реки, за да осигурим добра среда на живот за хората:
- премахване на смесената канализация;
- проследяващи технологии във водосборните райони и поречията на реките и ранно-предупредителни системи, които да позволяват безопасното ползване на тези пространства;
- влажни зони, които да предпазват града от наводнение и да подпомагат градското биоразнообразие;
- баланс между изграждане на екологични зелени коридори и обществени пространства по поречията;
- най вече - включване на възможно най-много хора в тези процеси, за да бъдат те осъзнати и устойчиви!
Реките на София
- От 2020 г. Колективът организира Реките на София - инициатива за крайречните пространства в града. Едноименният фестивал превръща тези запустели зони в любими места за култура и емблема на столицата.
- През последните 3 години фестивалът Реките на София се наложи като едно от най-популярните събития в страната. Посещават го десетки хиляди души.
- По време на фестивала реките стават достъпно място за отдих, музика, кино, театър, спорт и детска игра.
- Работим за решаване на проблемите с канализацията и градското планиране, за да може крайречните пространства да са винаги така живи и отворени за хората.
Реките на града Русе
- Връзката между Русе и Дунава е нарушена - градът и реката са разделени от 12-метрова бетонна ивица, по-голямата част от която пустее. Така много потенциал за културно, обществено и зелено развитие остава неизползван.
- В града има силен ентусиазъм от страна на местните институции, културни организации, бизнеси и активни граждани - те се стремят да намалят обезлюдяването и да създават позитивна среда за русенци. Колективът си партнира с всички тях, като ги обединява в обща цел.
- Няколко години подред работим с ученици от професионалните гимназии, които влагат техническите си умения и мечтите си за града в дизайни на нови обществени пространства. Заедно осъществяваме идеите им с временни градски намеси, които събират хиляди русенци и обединяват гражданската енергия.
- Фестивал Реките на града - Русе вече има две издания през 2021 и 2022 г. През 2022 г. откритата сцена на Дунава остана на място през целия сезон от май до септември и на нея се проведоха над 75 събития от разнообразни жанрове на културата. От 2023 г. градските намеси в Русе се случват през зимния сезон, когато в града има още по-голяма нужда от достъпни събития и споделени пространства.
Дейностите ни в Русе са отличени в международния конкурс 2021 Idea Challenge на немската програма Civic Europe. През 2023 г. спечелиха престижната награда на Европейския Съюз “Нов европейски Баухаус”.
Реките на града Габрово
- Работата ни в Габрово привлича внимание към ролята на Янтра и крайречните пространства за бъдещето на града. Инициативата се случва заедно с Младежки център Габрово и новия център “Кристо и Жан-Клод”.
- През 2022 и 2023 г. в запустели зони край реката организирахме фестивали с музика, визуално изкуство и младежки дейности. Реките на града Габрово отваря възможности за местни творци, ученици и активни граждани да се включат в развитието на града си.
- През 2024-2026 г. работим за облагородяването на запустели пространства край Янтра заедно с партньори от още 9 европейски държави. Добрите примери от Реките на града Габрово ще се приложат в запустели градски пространства в останалите държави, вкл. Словения, Германия, Румъния, Сърбия.
- Първият ни фестивал в Габрово беше отличен като най-добро културно събитие за годината от местното читалище “Будителите 2017 г.”
Реките на града Стара Загора
- През 2023 г. Колективът стана част от алтернативния фестивал с кауза на Стара Загора. Заедно с Творчески колектив На улицата и сдружението Запазете Бедечка събуждаме крайречни пространства и събираме творци и дейни граждани, за да подсилим работата им за зеленото развитие на града. Преоткриваме някои забравени места в парк Бедечка с музика, изкуство и спорт за възрастни и деца. През 2024 г. ще се проведе второто издание на инициативата.