На 22, 23 и 24 ноември в пространството на Колективът се проведе нашата лаборатория за градска среда, на която преосмислихме „сивите зони“ и тяхното място в съвременния град. Тридневното събитие беше водено от архитекти дизайнери и урбанисти, както и хора с опит в организирането на градски инициативи. Участниците работиха по два казуса: паркинг на бул. “Мария Луиза”, известен с големия рекламен графит над него, и двора на Националната гимназия по древни езици и култури (НГДЕК). По време на лабораторията участниците търсиха решения как тези асфалтирани зони да се превърнат в пространства с разнообразни функции, които да се използват от местната общност.
По-голямата цел на събитието беше цялостно преосмисляне на „сивите зони“ в града – асфалтирани площи като училищни дворове, междублокови пространства и паркинги. Тези места често са негостоприемни за хората, а същевременно утежняват проблеми като топлинните острови през все по-горещия летен сезон и наводненията заради по-усилените валежи.
Въпреки че сивите зони не се използват пълноценно, те имат голям потенциал. Участниците в лабораторията работиха в екипни групи върху разработването на подход, чрез който тези места да станат активни и да допринасят за качеството на живот в София. Създадоха концепции за дизайн, както и стратегии за изпълнение и управление, които биха гарантирали дългосрочна устойчивост и финансово обезпечаване на проектите.
Лабораторията беше отворена за всички, които се интересуват от градска среда, включително архитекту, урбанисти, дизайнери, студенти и активни граждани. В последния ден на тридневната работилница всяка една от работните групи представи идеите си пред жури от специалисти и получи ценна обратна връзка.
Съвместната ни работа показа, че когато съберем различни гледни точки, можем да създадем невероятни концепции и стратегии за нашия град. Оставаме с надежда и вдъхновение да продължим заедно напред към създаването на по-устойчива и достъпна за всички среда.
Събитието се проведе като част от проекта “Инкубатор за промяна на градска среда – хъб за урбанистично и културно развитие на България”, който е финансиран от фондация „Лъчезар Цоцорков“. Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на Фондация „Колективът“ и не отразяват непременно вижданията на фондация „Лъчезар Цоцорков“ или нейните партньори.